1. Nie zasłaniaj grzejników

 Szafka lepiej wygląda w miejscu, które niestety częściowo zasłania kaloryfer? A może lubisz, gdy siedząc przy biurku możesz sobie grzać nogi i nie przejmujesz się tym, że przy okazji owo biurko częściowo zasłania kaloryfer? Niestety, ma to przełożenie na to, jak ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu – a rozchodzi się przez to słabiej i musisz grzać mocniej. Zadbaj więc o odsłonięcie grzejników.

2. Uszczelniaj okna

Nieszczelność okien to niestety często coś, co powoduje ucieczkę ciepła na zewnątrz. Jeżeli jest z tym problem, wymień uszczelki, a przełoży się to na niższe koszty ogrzewania. Drobiazg, a naprawdę warto.

3. Wymień kaloryfery

Jeżeli masz w mieszkaniu stare, żeliwne kaloryfery, pomyśl o wymianie ich na coś bardziej efektywnego. Przy okazji możesz zresztą zadbać i o aranżację wnętrz – nowoczesne grzejniki ozdobne zazwyczaj nagrzewają otoczenie dużo efektywniej (zarówno ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, jak i sam kształt, inni od klasycznych „żeberek”), a przy okazji lepiej pasują do wnętrz.

4. Dłuższe parapety

Skoro już mowa o zmianach wykonywanych przy okazji remontów – jeżeli Twoje parapety są krótkie, możesz przy okazji wymiany kaloryfera zadbać o zmianę parapetu na nieco dłuższy (choć nie do przesady). Przyczyna jest prosta – kilka dodatkowych centymetrów pomoże na ukierunkowanie ciepła z grzejnika bardziej do przodu (w stronę wnętrza mieszkania), niż do góry (ku oknom).

5. Osłona za grzejnikiem

Pomyśl o umieszczeniu za grzejnikiem maty odbijającej ciepło – chociażby podobnej do tych, jakie umieszcza się na szybach samochodów, by uniknąć ich nagrzania w lecie. Pomoże ona uniknąć kierowaniu części ciepła do ścian zewnętrznych.

6. Wietrz krócej, ale mocniej

Prawidłowe wietrzenie w okresie zimowym wygląda inaczej niż w lecie. Jeżeli chcesz uniknąć wyziębienia mieszkania, otwieraj okna na krócej. Jednocześnie wietrz naprawdę porządnie, tak, aby w krótkim czasie wpuścić dużo powietrza, ale zamknąć zanim zrobi się zbyt zimno.

7. Nie musisz grzać cały czas

Wychodząc do pracy przykręcaj grzejnik. Owszem, wrócisz wtedy do chłodniejszego mieszkania, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po powrocie na moment ustawić maksimum i po kilkunastu minutach przywrócić docelowe ustawienie grzejnika. Dzięki temu nie będziesz płacić za ogrzewanie w ciągu dnia.

8. Do snu nie trzeba wysokich temperatur

Choć wiele osób tego nie docenia, sen w temperaturze niższej niż aktywność w ciągu dnia, jest przyjemniejszy. Różnica nie musi być duża, wystarczą 2 stopnie, ale wpłynie to i na Twoją wygodę i na wysokość rachunków.

9. Korzystaj ze słońca

W pomieszczeniach po południowej stronie budynku warto w ciągu dnia odsłaniać okna i korzystać ze słońca. Proste i efektywne.

10. Zasłaniaj na noc

A skoro już mowa o odsłanianiu okien, w nocy dla odmiany zasłaniaj je – dzięki temu unikniesz ucieczki ciepła. Pamiętaj jednak, by uniknąć sytuacji, gdy np. dłuższe zasłony razem z oknem zasłonią także grzejnik, to nie byłoby dobrym rozwiązaniem.

 

Na podstawie:

 https://www.gazeta-mosina.pl/2018/10-metod-na-nizsze-rachunki-za-ogrzewanie/

 

10 metod na niższe rachunki za ogrzewanie

08 stycznia 2024

Chcesz mniej płacić za ogrzewanie, jednocześnie nie rezygnując z komfortu cieplnego w swoim mieszkaniu? To jak najbardziej możliwe, a sposoby, dzięki którym możesz to zrobić są bardzo proste.

Skargi i wnioski przyjmowane są są przyjmowane w formie pisemnej w biurze SM "WZU"
w godzinach otwarcia lub na stronie www.sm-wzu.pl w zakładce Kontakt.

biuro@sm-wzu.pl 
czynsze@sm-wzu.pl 
kontakt@sm-wzu.pl


 

513 738 815
(tylko w sprawach awaryjnych)

Poniedziałek :           07:00 – 15:00

Wtorek:                       07:00 – 17:00

Środa:                         07:00 – 15:00

Czwartek:                   07:00 – 15:00

Piątek :                       07:00 – 13:00       

BIURO CZYNNE W GODZINACH:

56 463 85 65

ul. Kustronia 1C
86-300 Grudziądz
kujawsko-pomorskie